Ostatnie przygotowania

Uczniowie wyjeżdżający do Hiszpanii brali udział w kursie pierwszej pomocy. Uczyliśmy się między innymi jak reagować w przypadku utraty przytomności, jak poprawnie przeprowadzać resuscytację w różnych przypadkach, jak zaopiekować się poszkodowanym, a także jak zapobiegać niebezpieczeństwom. Zademonstrowane bardzo praktyczne przykłady na pewno przydadzą nam się w razie zagrożenia.

Za nami ostatnie zajęcia przygotowujące do wyjazdu – spotkanie z Panią Pedagog.
Lekcje zaczęliśmy od nazwania i zapisania naszych lęków związanych z wyjazdem. Następnie staraliśmy się zmierzyć z tymi obawami. Kolejnym etapem zajęć było ćwiczenie, które miało na celu poprawienie naszego pozytywnego myślenia.
Lekcja ta była bardzo przydatna i pomogła nam poradzić sobie ze stresem związanym z miesięcznymi praktykami w Hiszpanii oraz zamienić lęki w ciekawe wyzwania i pouczające doświadczenia.

Zaszufladkowano do kategorii Blog | Dodaj komentarz

Umowy podpisane

Dnia 19. września miało miejsce spotkanie uczniów wyjeżdżających na praktyki do Hiszpanii i ich rodziców z Dyrektorem Szkoły oraz opiekunkami stażu. Pani Dyrektor Dorota Jedlińska przedstawiła zasady uczestnictwa w projekcie, warunki finansowania projektu, proces rekrutacji uczestników, a także regulamin obowiązujący uczniów. Panie Bożena Maksylewicz i Anna Smytry-Kamińska opowiedziały o przebiegu praktyk zagranicznych od strony praktycznej ponieważ były opiekunkami pierwszej grupy uczniów przebywających w Sewilli w marcu 2018r.

Na zakończenie spotkania nastąpiło podpisanie Umowy pomiędzy organizacją wysyłającą, a uczestnikiem mobilności w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+  sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe

Zaszufladkowano do kategorii Blog | 1 komentarz

Druga grupa przygotowuje się do wyjazdu

Już od 5. września 16-to osobowa grupa uczniów zakwalifikowanych do udziału w drugiej części projektu (wyjazd na praktyki w listopadzie 2018) uczestniczy w zajęciach językowych i kulturowych. Uczniowie poznają kulturę i język Hiszpanii, a także przygotowują się do realizowania praktyk zawodowych poprzez przygotowanie dydaktyczne. Mieli już możliwość rozmawiać na Skypie z hiszpańską koordynatorką projektu p. Magdą. Uczniowie opowiadali o swoich zainteresowaniach, posiadanej wiedzy i umiejętnościach w swoim zawodzie, a także o oczekiwaniach odnośnie przebiegu praktyki. Rozmowa odbywała się indywidualnie w języku polskim i angielskim.

Zaszufladkowano do kategorii Blog | 1 komentarz

Szkoła otwarta na Europę

7 czerwca  poznaliśmy oficjalną listę uczniów, którzy w listopadzie odbędą swoją czterotygodniową praktykę zawodową w Sewilli. Jest to już druga grupa młodzieży z Technikum im. J. Piłsudskiego w ZSP Nr1 w zawodach technik ekonomista, informatyk, logistyk i reklama realizująca przedmiot „praktyka zawodowa” za granicą.

A wszystko to dzięki temu, że w czerwcu 2017 r. szkoła otrzymała dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) na realizację projektu „Kształcimy zawodowo! Mobilność uczniów i kadry ZSP Nr 1 w Brzesku” w wysokości 101.412,00 EURO! Projekt będzie trwał dwa lata i umożliwi wyjazd na praktyki do Sewilli w Hiszpanii 32 uczniom klas trzecich technikum w marcu i listopadzie 2018 r oraz szkolenie w Sewilli 14 nauczycieli kształcenia zawodowego.

Już od kilku lat ZSP Nr 1 w Brzesku realizuje projekty unijne dzięki,  którym uczniowie wyjeżdżają na praktyki zagraniczne lub uczestniczą w wymianach. W ramach tych projektów młodzież odwiedziła Walencję w Hiszpanii, Soverato w Włoszech, ponownie Walencję i Rimini (Włochy). Kadra nauczycieli kształcenia zawodowego poznawała systemy szkolnictwa  i metody kształcenia w Finlandii (Jyvaskyla) oraz w Londynie.

W ramach zagranicznej praktyki zawodowej uczniowie oprócz celu nadrzędnego czyli odbycia miesięcznej praktyki zawodowej, określonej w programie nauczania technikum, doskonalenia znajomości języka zawodowego oraz  zdobycia nowych umiejętności i kompetencji zawodowych zdobywają także nowe doświadczenia na stanowisku pracy w swoim zawodzie. Taka praktyka wzbogaca ich wiedzę merytoryczną, pozwala zrozumieć specyfikę zawodu, doskonalić zasady pracy w grupie i komunikować się ze współpracownikami. Staż zagraniczny otwiera młodych ludzi na nowe technologie, nowych ludzi i ich kulturę a także nowe miejsca, które mogą w życiu poznawać pomimo, że pochodzą z małych miejscowości. Udział uczniów w praktykach rozwija ich osobowość, kompetencje oraz przedsiębiorczość.

O tym jak bardzo zadowoleni są z tych wyjazdów niech świadczą ich własne słowa:

„Jesteśmy zadowoleni z każdego aspektu wyjazdu, od zakwaterowania aż do praktyk, nauczyliśmy się wielu rzeczy oraz nabraliśmy sporo doświadczenia, spędziliśmy miło czas w przyjemnej atmosferze z sympatycznymi ludźmi. Z chęcią pojechalibyśmy drugi raz, gdyby było to tylko możliwe.”

„Bardzo miło wspominamy nasze praktyki i czas spędzony w Sewilli. Cieszymy się, że mieliśmy okazje poznać nową kulturę, język i nowych ludzi. Zdobyliśmy doświadczenie, które na pewno ułatwi nam znalezienie pracy. Staliśmy się bardziej odpowiedzialni i sumienni.
Andaluzja to piękne miejsce, do którego chcielibyśmy wrócić!”

1 września 2018 roku druga grupa uczniów rozpocznie przygotowania do kolejnej europejskiej przygody. Praktyki zawodowe w Hiszpanii zaplanowano na  05-30.11.2018

Zaszufladkowano do kategorii Blog | Dodaj komentarz

Wspomnień ciąg dalszy :)

Informatycy

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z miesiąca w Hiszpanii, często korzystamy z wiedzy i doświadczenia zdobytego podczas praktyk, tęsknimy za całym miastem, osobami z pracy i wycieczkami. Na pewno zapamiętamy ten wyjazd do końca życia.”

Ekonomistki

„Praktyki zawodowe w Hiszpanii na pewno będziemy wspominać z uśmiechem na twarzy. Była to dla nas wielka przygoda i cieszymy się, że mogłyśmy w tym uczestniczyć. Zdobyłyśmy też doświadczenie, które przyda nam się w przyszłej pracy w zawodzie.”

I ostatnia grupa – Organizacja reklamy

„Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że mogliśmy spędzić cały miesiąc w Hiszpanii. Praktyki dużo nas nauczyły, a pobyt tam sprawił, że poznaliśmy wielu nowych ludzi, z którymi kontakt na pewno nam się nie urwie.

 

Zaszufladkowano do kategorii Blog | Dodaj komentarz

Wspomnienia …

Uczniowie, uczestnicy  praktyk zagranicznych wspominają okres pobytu w Sewilli, te wspaniałe cztery tygodnie 🙂

Grzegorz:

„Minęło wiele dni od naszych praktyk, jednakże co dzień wracam do tego i wykorzystuję wszystko czego się tam nauczyłem, co przeżyłem. Poznałem wiele osób, dzięki którym nawiązałem znajomości i to one pokazały mi nowe miejsca, piękniejsze miejsca Sewilli, których nie znałem

„Z tej strony LOGISTYCY! ❤️
Od naszego powrotu z Hiszpanii minęły 3 tygodnie. Bardzo miło wspominamy nasze praktyki i czas spędzony w Sewilli. Cieszymy się, że mieliśmy okazje poznać nową kulturę, język i nowych ludzi. Zdobyliśmy doświadczenie, które na pewno ułatwi nam znalezienie pracy. Staliśmy się bardziej odpowiedzialni i sumienni.
Andaluzja to piękne miejsce, do którego chcielibyśmy wrócić!

Zaszufladkowano do kategorii Blog | Dodaj komentarz

Przygoda w Sevilli dobiega końca.

Moim zdaniem uczniowie bardzo dobrze wykorzystali czas przeznaczony na zagraniczne praktyki zawodowe.

Oprócz typowych umiejętności związanych z zawodem zdobywali lub rozwijali inne. Samodzielnie dojeżdżali do miejsc pracy, niejednokrotnie daleko z przesiadką, musieli sobie radzić w takich sytuacjach pytając o drogę lub udzielając odpowiedzi na pytania spotkanych Hiszpanów. Dobrze odnajdywali się w sytuacjach „domowych” w zespole niejednokrotnie nowo poznanych rówieśników, bo przecież tworzyli grupę z czterech różnych klas. Potrafili bezproblemowo korzystać ze wspólnych łazienek i umiejętnie poruszać się w małym obszarze kuchennym. Ciekawie relacjonowali przebieg prac w miejscach odbywania praktyk i różne formy wspólnej aktywności: wycieczki, spacery, wieczór flamenco i pokaz przyrządzania paelli. Chętnie uczyli się języka hiszpańskiego.

Myślę, że ten czterotygodniowy pobyt miał bardzo pozytywny wpływ na uczniów, wpłynął na zwiększenie kompetencji zawodowych i społecznych, zwiększył umiejętności uczenia się,  rozwiązywania problemów, umiejętności interpersonalne, budowania relacji, planowania i samoorganizacji.


Szczegółowa relacja na facebook’u 🙂

Zaszufladkowano do kategorii Blog | Dodaj komentarz

Rozpoczęła się przygoda

Nasza podróż rozpoczęła się bardzo wcześnie, bo już o godzinie drugiej w nocy 25 lutego. O tej godzinie wyruszyliśmy spod budynku szkoły na lotnisko w Krakowie. Po kilku godzinach lotu przywitało nas słońce, ciepło …. i pan kierowca z organizacji Euromaind. W schronisku młodzieżowym czekała na nas jedna z opiekunek, Karolina i wreszcie mogliśmy odpocząć.


Nowy dzień i niespodzianka …. hiszpańskie śniadanie 🙂 ciasteczka, grzanki, dżem. Ale po chwili okazało się, że są płatki śniadaniowe, mleko, jogurt, sok. Damy radę!
Za nami prezentacje w firmach i pierwszy dzień w pracy. Pracodawcy są sympatyczni i chociaż są jeszcze trudności w porozumiewaniu się przygoda rozpoczęta.

Zaszufladkowano do kategorii Blog | Dodaj komentarz

Szkolenia job shadowing – działania w projekcie realizowane przez nauczycieli kształcenia zawodowego

Od września bieżącego roku grupa 7 nauczycieli kształcenia zawodowego Technikum im. J.Piłsudskiego w ZSP Nr 1 realizuje w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER), projekt „Kształcimy zawodowo! Mobilność uczniów i kadry ZSP Nr 1 w Brzesku”. Celem realizowanych działań jest wspieranie doskonalenia zawodowego osób pracujących w dziedzinie kształcenia zawodowego młodzieży, wprowadzanie innowacji, stałe podnoszenie jakości kształcenia oraz wzmacniania współpracy z partnerami na szczeblu międzynarodowym. Czytaj dalej

Zaszufladkowano do kategorii Blog | Dodaj komentarz

Gotowi na przygodę życia? Hola. Dentro de dos semanas estarás en camino a Sevilla. 

ADA Instituto Tecnico Superior,  Multiplicalia , Custom ink to miejsca w Sewilli, w których od  26.02.2018 uczniowie naszej szkoły będą realizować miesięczne praktyki zawodowe.

W okresie od 24.10.2017 do 30.01.2018 roku trwały przygotowania do wyjazdu uczniów klas III Technikum im. J. Piłsudskiego na miesięczne praktyki zawodowe  w Sewilli / Hiszpania. W projekcie uczestniczy 16 uczniów: po czterech z każdego typu technikum.  Wszystkie osoby zostały wyłonione podczas rekrutacji, która miała miejsce we wrześniu 2017 roku. Podczas rekrutacji, zgodnie z regulaminem  brano pod uwagę: oceny zachowania, oceny roczne z trzech przedmiotów zawodowych, udział w konkursach z przedmiotów zawodowych oraz test z języka angielskiego. Czytaj dalej

Zaszufladkowano do kategorii Blog | 1 komentarz