Szkoła otwarta na Europę

7 czerwca  poznaliśmy oficjalną listę uczniów, którzy w listopadzie odbędą swoją czterotygodniową praktykę zawodową w Sewilli. Jest to już druga grupa młodzieży z Technikum im. J. Piłsudskiego w ZSP Nr1 w zawodach technik ekonomista, informatyk, logistyk i reklama realizująca przedmiot „praktyka zawodowa” za granicą.

A wszystko to dzięki temu, że w czerwcu 2017 r. szkoła otrzymała dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) na realizację projektu „Kształcimy zawodowo! Mobilność uczniów i kadry ZSP Nr 1 w Brzesku” w wysokości 101.412,00 EURO! Projekt będzie trwał dwa lata i umożliwi wyjazd na praktyki do Sewilli w Hiszpanii 32 uczniom klas trzecich technikum w marcu i listopadzie 2018 r oraz szkolenie w Sewilli 14 nauczycieli kształcenia zawodowego.

Już od kilku lat ZSP Nr 1 w Brzesku realizuje projekty unijne dzięki,  którym uczniowie wyjeżdżają na praktyki zagraniczne lub uczestniczą w wymianach. W ramach tych projektów młodzież odwiedziła Walencję w Hiszpanii, Soverato w Włoszech, ponownie Walencję i Rimini (Włochy). Kadra nauczycieli kształcenia zawodowego poznawała systemy szkolnictwa  i metody kształcenia w Finlandii (Jyvaskyla) oraz w Londynie.

W ramach zagranicznej praktyki zawodowej uczniowie oprócz celu nadrzędnego czyli odbycia miesięcznej praktyki zawodowej, określonej w programie nauczania technikum, doskonalenia znajomości języka zawodowego oraz  zdobycia nowych umiejętności i kompetencji zawodowych zdobywają także nowe doświadczenia na stanowisku pracy w swoim zawodzie. Taka praktyka wzbogaca ich wiedzę merytoryczną, pozwala zrozumieć specyfikę zawodu, doskonalić zasady pracy w grupie i komunikować się ze współpracownikami. Staż zagraniczny otwiera młodych ludzi na nowe technologie, nowych ludzi i ich kulturę a także nowe miejsca, które mogą w życiu poznawać pomimo, że pochodzą z małych miejscowości. Udział uczniów w praktykach rozwija ich osobowość, kompetencje oraz przedsiębiorczość.

O tym jak bardzo zadowoleni są z tych wyjazdów niech świadczą ich własne słowa:

„Jesteśmy zadowoleni z każdego aspektu wyjazdu, od zakwaterowania aż do praktyk, nauczyliśmy się wielu rzeczy oraz nabraliśmy sporo doświadczenia, spędziliśmy miło czas w przyjemnej atmosferze z sympatycznymi ludźmi. Z chęcią pojechalibyśmy drugi raz, gdyby było to tylko możliwe.”

„Bardzo miło wspominamy nasze praktyki i czas spędzony w Sewilli. Cieszymy się, że mieliśmy okazje poznać nową kulturę, język i nowych ludzi. Zdobyliśmy doświadczenie, które na pewno ułatwi nam znalezienie pracy. Staliśmy się bardziej odpowiedzialni i sumienni.
Andaluzja to piękne miejsce, do którego chcielibyśmy wrócić!”

1 września 2018 roku druga grupa uczniów rozpocznie przygotowania do kolejnej europejskiej przygody. Praktyki zawodowe w Hiszpanii zaplanowano na  05-30.11.2018